Question #95413

What must be your average speed in order to travel 350 km in 5.15 km?


1
Expert's answer
2019-09-30T09:48:51-0400

The average speed:


v=st=3505.15=68.0kmhv=\frac{s}{t}=\frac{350}{5.15}=68.0\frac{km}{h}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS