Question #95314
During a baseball game, a batter hits a high
pop-up.
If the ball remains in the air for 5.26 s, how
high does it rise? The acceleration of gravity
is 9.8 m/s
1
Expert's answer
2019-09-27T09:34:17-0400

The time of motion of the ball up while it reaches a maximum height


t=5.26s2=2.63st=\frac{5.26\:\rm s}{2}=2.63\: \rm s

The maximum height


h=gt22=9.8m/s2×(2.63s)22=33.9mh=\frac{gt^2}{2}=\frac{9.8\:\rm m/s^2\times (2.63\:\rm s)^2}{2}=33.9\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS