Question #95309
If the 100kg crate of bananas hanging from the rope were to move downwards with a constant acceleration of 1.2 m/s^2. Find the tension in the rope
1
Expert's answer
2019-09-27T09:33:49-0400

The Newton's second law gives


ma=T+mgma=-T+mg

So, the tension in the rope


T=m(ga)=100kg×(9.8m/s21.2m/s2)=860NT=m(g-a)=100\:\rm kg\times (9.8\: m/s^2-1.2\: m/s^2)=860\: N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS