Question #95195
an elevator moving downward at 4 m/s experiences an upward acceleration of 2m/s squared for 1.8s. what is the velocity at the end of the acceleration
1
Expert's answer
2019-09-25T09:02:33-0400

The final velocity of an elevator


vf=vi+atv_f=v_i+at

=4m/s+(2m/s2)×1.8s=0.4m/s=4\:\rm m/s+(-2 \: m/s^2)\times 1.8\: s=0.4\: m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS