Question #95186
a car initially traveling at 35m/s takes 2.9 sec to readh an acceleration of 8.4 m/s2. how far does the car travel?
1
Expert's answer
2019-09-25T08:32:26-0400

The displacement of a car


d=vit+at22d=v_it+\frac{at^2}{2}

=35m/s×2.9s+8.4m/s2×(2.9s)22=35\:\rm m/s\times 2.9\: s+\frac{8.4\:\rm m/s^2\times ( 2.9\: s)^2}{2}

=137m=137\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS