A snail travelling 1 m/hr and speeds up to 7m/hr in 2hrs. What is the acceleration?
Let's start from the initial acceleration formula:
a=(V2−V1)/Δta = (V_2 - V_1)/\Delta ta=(V2−V1)/Δt
Find the acceleration of the snail:
a=(7−1)/2=3(m/hr2)a = (7 - 1)/2 = 3 (m/hr^2)a=(7−1)/2=3(m/hr2)
Answer: 3 m/hr2 -- the acceleratin of the snail.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments