Question #94739
Suppose you first walk 11.5 m in a direction 20° west of north and then 24.5 m in a direction 40° south of west as shown in the figure. What is the component of your displacement in the x-direction, in meters?
1
Expert's answer
2019-09-19T09:36:36-0400



The component of a displacement in the x-direction


Rx=11.5sin(20)24.5cos(40)=22.7mR_x=-11.5\sin(20^{\circ})-24.5\cos(40^{\circ})=-22.7\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS