Question #94519

What kind of energy does an orange fruit still on the branch of the tree that 3m tall. Take the acceleration due to gravity as 9.8m/s2 and the mass of the orange is assumed to be 2g

Expert's answer

We are talking about the potential energy in the gravity field of the Earth.

As long as the orange is stationary, the kinetic energy is 0.


Potential energy:

U=mgh=2⋅10−3 kg ⋅9.8ms2⋅3 m=0.0588 J=5.88⋅10−2 J=58.8 mJ.U = mgh = 2\cdot10^{-3}\text{ kg }\cdot 9.8\frac{\text{m}}{\text{s}^2}\cdot3\text{ m} = 0.0588\text{ J} = 5.88\cdot10^{-2}\text{ J} = 58.8\text{ mJ}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS