By definition, the impulse, produced by an average force FFF during the time Δt\Delta tΔt is J=FavΔtJ = F_{av} \Delta tJ=FavΔt.
Hence, J=12N⋅2.4s=28.8N⋅sJ = 12 N \cdot 2.4 s = 28.8 N \cdot sJ=12N⋅2.4s=28.8N⋅s.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments