Question #94392
A body moving with a uniform acceleration has a velocity of 12.0cm/s when its x coordinate is 3.00cm if it's coordinate 2.00s later is -5.00cm, what is the magnitude of it's acceleration.
1
Expert's answer
2019-09-13T10:16:44-0400

Task #Q94392

v=12m/sv=12m/s

x1=3smx_1=3sm

x2=5smx_2=-5sm

t=2st=2s

______________

a?a-?

______________


S=x1x2=3(5)=8S=x_1-x_2=3-(-5)=8

S=vt+(at2)/2S=vt+(at^2)/2

8=122+(a4)/28=12*2+(a*4)/2

a=8m/s2a=-8m/s^2







Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS