v0=125ms;α=30°;d=v02sin2αg=(125ms)2sin(2⋅30°)9.81ms2≈1379 m.v_0 = 125\frac{\text{m}}{\text{s}}; \alpha = 30\degree; \\ d = \frac{v_0^2\sin{2\alpha}}{g} = \frac{(125\frac{\text{m}}{\text{s}})^2\sin{(2\cdot30\degree)}}{9.81\frac{\text{m}}{\text{s}^2}} \approx 1379\text{ m}.v0=125sm;α=30°;d=gv02sin2α=9.81s2m(125sm)2sin(2⋅30°)≈1379 m.
For derivations, you may visit:
https://en.wikipedia.org/wiki/Range_of_a_projectile
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments