T=30 min=0.5 h;D=10 mi;t1=15 min=0.25 h;v1=5mih;v2=?D=d1+d2=v1t1+v2t2=v1t1+v2(T−t1);v2=D−v1t1T−t1=10 mi−5mih0.25 h(0.5−0.25) h=35mih.T = 30\text{ min} = 0.5\text{ h}; D = 10\text{ mi}; \\ t_1 = 15\text{ min} = 0.25\text{ h}; v_1 = 5\frac{\text{mi}}{\text{h}}; \\ v_2 = ? \\ D = d_1 + d_2 = v_1t_1 + v_2t_2 = v_1t_1 + v_2(T-t_1); \\ v_2 = \frac{D-v_1t_1}{T-t_1} = \frac{10\text{ mi}-5\frac{\text{mi}}{\text{h}}0.25\text{ h}}{(0.5-0.25)\text{ h}} = 35\frac{\text{mi}}{\text{h}}.T=30 min=0.5 h;D=10 mi;t1=15 min=0.25 h;v1=5hmi;v2=?D=d1+d2=v1t1+v2t2=v1t1+v2(T−t1);v2=T−t1D−v1t1=(0.5−0.25) h10 mi−5hmi0.25 h=35hmi.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments