Question #94314
what is the efficiency of pump if 1500 watt and work output 12000 J in 10 seconds
1
Expert's answer
2019-09-12T10:40:56-0400
efficiency=outputworkinputwork\rm efficiency=\frac{output\: work}{input\: work}

η=WoutputWinput=12000J1500W×10s=0.8=80%\eta=\frac{W_{output}}{W_{input}}=\frac{12000\:\rm J}{1500\:\rm W\times 10\:\rm s}=0.8=80\%


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS