Question #94179
Ball a and b are 20m from ground. Ball a was thrown upwards with a speed of 5m/s. Ball b was thrown at -4m/s. find the maximum height
1
Expert's answer
2019-09-10T13:43:30-0400

The maximum height will have the ball a:


Ha=h+va22gH_a=h+\frac{v_a^2}{2g}

Ha=20+522(9.8)=21.3 mH_a=20+\frac{5^2}{2(9.8)}=21.3\ m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS