Question #93444
A ball is thrown upward from ground with an initial speed of 25 m/s, at the same instant, another ball is dropped from a building 15 meters high. a.) How long will the two balls be at the same height? b.) Calculate the height where the two balls meets.
1
Expert's answer
2019-08-29T09:39:53-0400

Equations of motion of balls


y1=25t5t2y2=155t2y_1=25t-5t^2\\ y_2=15-5t^2

When two balls are at the same height


y1=y2y_1=y_2

So


25t5t2=155t225t-5t^2=15-5t^2

We obtain

(a)


t=1525=0.6st=\frac{15}{25}=0.6\:\rm{s}

(b)


h=y1=y2=155×0.62=13.2mh=y_1=y_2=15-5\times 0.6^2=13.2\:\rm{m}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS