Question #93401
A driver applies the brakes and slows from 35 m/s to 5 m/s. This takes place over 250 m. How long does it take.
1
Expert's answer
2019-08-28T09:10:18-0400

The distance


d=vi+vf2td=\frac{v_i+v_f}{2}t

The time of braking


t=2dvi+vf=2×250m(35+5)m/s=12.5st=\frac{2d}{v_i+v_f}=\frac{2\times 250\:\rm{m}}{(35+5)\:\rm{m/s}}=12.5\:\rm{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS