Question #93192
a car makes harmonic vibration with a period at=o.24s . for what time does a car go the distance from equlibruim to maximum displacement
1
Expert's answer
2019-08-26T10:31:25-0400
t=T4t=\frac{T}{4}

t=0.244=0.06 st=\frac{0.24}{4}=0.06\ s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS