Question #93091
8.) A lady tosses a coin vertically up with a speed of 5.5 m/s. (a) How high will the coin rise before it goes down? (b) How long will the coin stay in air before landing? (c) With what speed will it land on the lady's hand? (d) At what times will the speed of the coin be 3.0 m/s?
1
Expert's answer
2019-08-22T09:27:35-0400

Velocity of firing up (u)=5.5 m/sec

(a) hascent:h_{ascent}: Maximum height attained by the coin.

v2u2=2(g)h..............(g=10m/sec2)v^2-u^2=2(-g)h..............(g=10 m/sec^2)

At max. height,v=0

h=u22gh=\frac{u^2}{2g}

h=5.522×10h=\frac{5.5^2}{2 \times 10}=1.5125m=1.5125 m

(b) tair=tascent+tdescentt_{air}=t_{ascent}+t_{descent}

tascent=tdescentt_{ascent}=t_{descent}

tair=2×tascentt_{air}=2 \times t_{ascent}

tascent=2×hgt_{ascent}=\sqrt{\frac{2 \times h}{g}} =2×1.512510=0.55sec=\sqrt{\frac{2 \times 1.5125}{10}}=0.55sec

tair=2×0.55=1.10mt_{air}=2 \times 0.55=1.10 m

(c)

Velocity of firing up=Velocity of landing

so,vlanding=u=5.5m/secv_{landing}=u=5.5 m/sec

(d)

Velocity of particle is at 3m/sec3 m/sec during two times that is

during ascent and during descent.

  1. During ascent:

v=u+at

3=5.5-10t

t=2.510=0.25sect=\frac{2.5}{10}=0.25 sec

2 During descent:

t will be tascent+t1

v=u+at

3=0+10 t1 (at highest point u=0)

t1=310=0.3sect1=\frac{3}{10}=0.3 sec

t=t1+tascent=0.3+0.55=0.85sect=t1+t_{ascent}=0.3+0.55=0.85 sec



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS