Question #93088
7.) A screw was detached from a hot air balloon that is rising at 3.5 m/s at an altitude of 8.3 m. (a) What is the initial velocity of the screw? (b) How long will it take for the screw to reach the ground?
1
Expert's answer
2019-08-22T09:27:54-0400

First a reference system is established.


Where semi positive axis points up + and


Question (a)


The initial velocity of the screw is equal to the initial velocity of the balloon at the time the screw separates, therefore


Voy=3.5ms\boxed{V_{oy}=3.5\frac{m}{s}} .


Question (b)


The screw position is given by:


yf=yo+Voyt+12ayt2y_{f}=y_{o}+V_{oy}*t+\frac{1}{2}a_{y}t^{2}


Where.

  • Final position (when it reaches the ground)

yo=8.5my_{o}=8.5m

  • Initial position

yf=0my_{f}=0m

  • Initial velocity

V0y=3.5msV_{0y}=3.5\frac{m}{s}

  • Gravity acceleration

a=9.8ms2a=-9.8\frac{m}{s^{2}}


Numerically evaluating and organizing

 

A second grade equation.


0=8.5+3.5t9.82t20=8.5+3.5t-\frac{9.8}{2}t^{2}


4.9t2+3.5t+8.5=0>ax2+bx+c=0-4.9t^{2}+3.5t+8.5=0-->ax^{2}+bx+c=0


Coefficients a=4.9;b=3.5;c=8..5a=-4.9;b=3.5;c=8..5


solving numerically


t=b±b24ac2at=\frac{-b\pm \sqrt{b^{2}-4*a*c}}{2*a}


t=(3.5)±(3.5)244.98.524.9t=\frac{-(3.5)\pm \sqrt{(3.5)^{2}-4*-4.9*8.5}}{2*-4.9}


  • Solution 1

t=(3.5)+(3.5)244.98.524.9=1.00st=\frac{-(3.5)+ \sqrt{(3.5)^{2}-4*-4.9*8.5}}{2*-4.9}=-1.00s


  • Solution 2

t=(3.5)(3.5)244.98.524.9=1.72st=\frac{-(3.5)- \sqrt{(3.5)^{2}-4*-4.9*8.5}}{2*-4.9}=1.72s


The time considered is positive.


The time it takes to get to the ground is:


t=1.72s\boxed{t=1.72s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS