Question #92941
An object displaced from 5m height reaches ground at a distance of 10m.what is its final velocity?
1
Expert's answer
2019-08-20T10:24:08-0400

For horizontal projectile motion the distance


d=v02hgd=v_0\sqrt{\frac{2h}{g}}

So, the initial velocity

 

v0=dg2h=10102×5=10m/sv_0=d\sqrt{\frac{g}{2h}}=10\sqrt{\frac{10}{2\times 5}}=10\:\rm{m/s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS