Question #92934
If the dog runs 10m to the north and then turns and runs 20 m to the west and traveled for 10 seconds, what is its speed in going from its starting position to its final position. Explain you answer
1
Expert's answer
2019-08-20T10:24:59-0400

According Pythagorean theorem:


s=102+202=105ms=\sqrt{10^2+20^2}=10\sqrt{5}m

Its speed in going from its starting position to its final position:


v=st=10510=5ms=2.2msv=\frac{s}{t}=\frac{10\sqrt{5}}{10}=\sqrt{5}\frac{m}{s}=2.2\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS