Question #92770
1. An ideal fluid flows at 15.5ms^-1 in a horizontal pipe down the line, the pipe diameter changes to 1/3 of its original diameter what is the flow speed of the fluid in this section if the original diameter of the pipe was 6m?
1
Expert's answer
2019-08-16T09:21:14-0400

Continuity equation states


A1v1=A2v2A_1v_1=A_2v_2

So


v2=A1A2v1=πd12/4πd22/4v1=d12d22v1=d12d12/9v1=9v1v_2=\frac{A_1}{A_2}v_1=\frac{\pi d_1^2/4}{\pi d_2^2/4}v_1=\frac{d_1^2}{d_2^2}v_1=\frac{d_1^2}{d_1^2/9}v_1=9v_1

=9×15.5m/s=139.5m/s=9\times 15.5\:\rm{m/s}=139.5\:\rm{m/s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS