Question #92756
An athlete runs at a velocity of 18m\s due East. A strong wind travelling at 8m\s blows 230° against him. Find the resultant vector using triangle of vectors
1
Expert's answer
2019-08-19T09:18:05-0400

The law of cosines gives


v2=182+822×18×8×cos50=202.877v^2=18^2+8^2-2\times 18\times 8\times \cos 50^{\circ}=202.877

v=14.2m/sv=14.2\:\rm{m/s}

The law of sines gives


sinθ8=sin5014.2\frac{\sin\theta}{8}=\frac{\sin 50^{\circ}}{14.2}

sinθ=sin5014.2×8=0.432\sin\theta =\frac{\sin 50^{\circ}}{14.2}\times 8=0.432

θ=sin1(0.432)=25.6(SouthofEast)\theta=\sin^{-1}(0.432)=25.6^{\circ}\quad (\rm{South\: of\: East})


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS