Question #92661
A point mass is oscillating due to a restoring force. The amplitude of its oscillation is 0.2 m and the force constant is 100 Nm−1 . What is the total energy of the system?
1
Expert's answer
2019-08-14T09:51:01-0400

The total energy of the spring-mass system

E=mv22+kx22=kxmax22E=\frac{mv^2}{2}+\frac{kx^2}{2}=\frac{kx_{max}^2}{2}

=100N/m×(0.2m)22=2J=\frac{100\:\rm{N/m}\times (0.2\:\rm{m})^2}{2}=2\:\rm{J}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS