Question #92598
If a motorcycle is traveling at 45mph and begins to slide 18 ft before hitting a parked vehicle, how far will the occupants travel before they land once ejected from the motorcycle?
1
Expert's answer
2019-09-02T09:15:37-0400

Conversions:

1mph=0.44704meterssecond1mph=0.44704\frac{meters}{second}

1feet=0.3048meters1feet=0.3048 meters

Given that,

Speed

v=45mph=45×0.44704=20.1168msv=45mph=45\times 0.44704=20.1168\frac{m}{s}

Skids distance

d=18feets=18×0.3048=5.4864md=18feets=18\times0.3048=5.4864m

By definition, Total distance travelled is the sum of Thinking distance and skids or braking distance

Thus

Total distance

D=v×t+dD=v\times t+d

D=20.11×0.5+5.4864=15.54mD=20.11\times0.5+5.4864=15.54m



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS