The energy of photon is connected with its frequency through the following formula:
where h is Planck constant and v is the frequency of the photon.
Let's rewrite this formula:
ν=E/h\nu=E/hν=E/h
ν=4.135∗105∗1.6∗10−19/6.6/10−34=1020\nu=4.135*10^5*1.6*10^{-19}/6.6/10^{-34}=10^{20}ν=4.135∗105∗1.6∗10−19/6.6/10−34=1020
Answer: v = 1020 Hz
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments