Question #92581
A cheetah moving with constant acceleration covers the distance between two points 85.5 m apart in 9.5 s. It s speed as it passes the second point is 16 m/s.What is it s speed at the first point? what is its acceleration?
1
Expert's answer
2019-08-12T15:41:33-0400

The distance traveled by a cheetah

d=vi+vf2td=\frac{v_i+v_f}{2}t

So


85.5=vi+162×9.585.5=\frac{v_i+16}{2}\times 9.5

The initial velocity

vi=2m/sv_i=2\:\rm{m/s}

The acceleration

a=vfvit=1629.5=1.47m/s2a=\frac{v_f-v_i}{t}=\frac{16-2}{9.5}=1.47\:\rm{m/s^2}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS