Question #92565
A car is moving in a straight line. The car covers 110 meters in 10 seconds and then it covers 140 meters in 10 seconds. If the acceleration is constant.
Find the initial speed of the car and the acceleration
1
Expert's answer
2019-08-12T10:07:49-0400

Displacement of the car

d=vit+at22d=v_it+\frac{at^2}{2}

So, we have equations


{110=10vi+50a250=20vi+200a\left\{\begin{matrix} 110 &=&10v_i+50a \\ 250&=&20v_i+200a \end{matrix}\right.

Solutions

vi=9.5m/s,a=0.3m/s2v_i=9.5\:\rm{m/s}, \quad a=0.3\:\rm{m/s^2}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS