Question #92525
A constant torque of 200N turns a wheel about its centre, the moment of inertia about this axis is 100kilogram meter square. Find the kinetic energy gained in 20 revolutions
1
Expert's answer
2019-08-12T10:04:43-0400

Work W done by a constant torque


W=τθ,where τ is torque and θ is angular displacementW=\tau\theta,\\ where\ \tau\ is\ torque\ and \ \theta\ is\ angular\ displacement

Angular displacement after 20 revolutions is


θ=202πrad=40πrad,\theta=20\cdot2\cdot\pi rad=40\pi rad,

therefor

W=200Nm40πrad=8000πJ25132.74J.W=200Nm\cdot40\pi rad=8000\pi J\approx25132.74J.

According to Work-Kinetic theorem for rotation kinetic energy of the wheel


Ek=W=8000πJ25132.74J.E_k=W=8000\pi J\approx25132.74J.

Answer: 25132.74J.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS