Question #92508
A 10 pesos is dropped from the top the building. Calculate the position and the velocity of the coin after 1 second.
1
Expert's answer
2019-08-12T10:05:02-0400

The distance traveled by coin

h=gt22=9.8m/s2×(1s)22=4.9mh=\frac{gt^2}{2}=\frac{9.8\:\rm{m/s^2}\times (1\:\rm{s})^2}{2}=4.9\:\rm{m}


So, position of the coin at the moment 1s after it was released is 5.1 meter above a ground.

The velocity of the coin


v=gt=9.8m/s2×1s=9.8m/sv=gt=9.8\:\rm{m/s^2}\times 1\:\rm{s}=9.8\:\rm{m/s}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS