Question #92405
A body is projected with velocity of 20 m/s at 50 degrees to the horizontal.find he maximum height,time of flight and range of the projectile
1
Expert's answer
2019-08-08T10:57:31-0400

The maximum height


H=v02sin2θ2g=202sin2502×9.8=12mH=\frac{v_0^2 \sin^2\theta}{2g}=\frac{20^2 \sin^2 50^{\circ}}{2\times 9.8}=12\:\rm{m}

The time of flight

t=2v0sinθg=2×20×sin509.8=3.13st=\frac{2v_0\sin\theta}{g}=\frac{2\times 20\times \sin50^{\circ}}{9.8}=3.13\:\rm{s}

The range of the projectile


R=v02sin2θg=202×sin1009.8=40.2mR=\frac{v_0^2\sin 2\theta}{g}=\frac{20^2\times \sin 100^{\circ}}{9.8}=40.2\:\rm{m}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS