t = 0.50 s
This is a question on projectile motion.
The distance from the cliff's edge after truck leaves is the range.
Where = initial velocity
t = time
Range = 0.5 × 12 = 6 m
For the vertical components :
We will use the following equation of motion :
a = acceleration due to gravity
= final velocity
Comments