Question #92375
Kyle pushes a 50 kg sack of rice across a level floor by horizontal force of 35.0 N against a frictional force of 12.0 N. He succeeded in moving the sack to a distance of 5.0 m. How much work is done by (a) Kyle, (b) frictional, and (c) force of gravity?
1
Expert's answer
2019-08-12T09:54:00-0400

Mass of sack=50 kg

Distance traveled by sack(s)=5 m

(a) Force applied by Kyle=35N35N

Work done by Kyle=F.s=35×5=175J\times5=175 J


(b) Force by friction=12N-12N (as frictional force work in opposite direction)

Work done by frictional force=12×5=60J-12\times5=-60J


(c) Work done by gravity=F.s=Fscosθ=Fscos90°=0NF.s=Fs cos\theta=Fscos 90\degree=0N

(As gravitational force act downward and displacement is in horizontal direction that is mutually perpendicular)


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS