Question #92363
1. The force applied to the. System given in figure. 1 has a magnitude of. 50N. The blocks have. Masses M1 = 1kg and M2 = 2kg. The coefficient of kinetic friction between each block and surface is 0.150. Hist: Assume that g=9.8m/s2.
A) Draw a free body diagram for each block
B)Find the acceleration of the system.
1
Expert's answer
2019-08-08T10:54:56-0400

Define N1 = force of support reaction acting on M1, N2 = force of support reaction acting on M1,

T = tension force, Ff1 = friction force acting on M1, Ff2 = friction force acting on M2, k = coefficient of kinetic friction, FT = sum of forces acting on the system of M1 and M2.

a)



b)

Since T is internal force of the system and


N1+M1g=0,N2+M2g=0\overrightarrow{N_1}+M_1\overrightarrow{g}=0, \overrightarrow{N_2}+M_2\overrightarrow{g}=0

FT=FFf1Ff2\overrightarrow{F_T}=\overrightarrow{F}-\overrightarrow{F_{f1}}-\overrightarrow{F_{f2}}

FT=FFf1Ff2|\overrightarrow{F_T}|=|\overrightarrow{F}|-|\overrightarrow{F_{f1}}|-|\overrightarrow{F_{f2}}|

FT=FkM1gkM2g|\overrightarrow{F_T}|=|\overrightarrow{F}|-kM_1g-kM_2g


Using Newton's Second Law acceleration of blocks


a=FTM1+M2=F(kM1g+kM2g)M1+M2=a=\frac{|\overrightarrow{F_T}|}{M_1+M_2}=\frac{|\overrightarrow{F}|-(kM_1g+kM_2g)}{M_1+M_2}=

Fkg(M1+M2)M1+M2=FM1+M2kg=\frac{|\overrightarrow{F}|-kg(M_1+M_2)}{M_1+M_2}=\frac{|\overrightarrow{F}|}{M_1+M_2}-kg=

50N1kg+2kg0.159.8m/s215.19667m/s2\frac{50N}{1kg+2kg}-0.15\cdot9.8m/s^2\approx15.19667m/s^2

Answer: a = 15.19667m/s2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS