a) After the 30s the speed of the rocket would be v=v0+at=11000 m/sv=v_0+at=11000\:\mathrm{ m/s}v=v0+at=11000m/s, where v0v_0v0 is the initial speed and aaa is the acceleration.
b) The rocket gained E=mv22−mv022=9.6⋅1011 JE=\frac{mv^2}{2}-\frac{mv^2_0}{2}=9.6\cdot 10^{11}\:\mathrm{J}E=2mv2−2mv02=9.6⋅1011J of kinetic energy within this 30s.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments