Question #92353
3) What work is done by a force F=(2i+4j)N, that moves a particle from a position ri=(3i+4j)m to a position rf=(-4i-2j)m?
1
Expert's answer
2019-08-07T10:00:15-0400

The work is given by formula


W=F×s(1)W=\vec{F}×\vec{s} (1)

In our case, we have


s=(4i2j)(3i+4j)=7i6j(2)\vec{s} =(-4i-2j) - (3i+4j)=-7i-6j (2)

We put (2) in (1)


W=(2i+4j)(7i6j)=14i24j=38W=(2i+4j)( -7i-6j) = -14i - 24j=-38

Answer

-38 J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS