Question #92214
an object that can slide easily on a frozen pond is given an initial speed of 50.0m/s. the if the object always remains on the icy surface and slides 190m before coming to the rest, determine the coefficient friction between the object of the ice
1
Expert's answer
2019-08-01T10:04:41-0400

According to Newton’s second law:

F=maF = ma


ma=Ffriction+N+mgma = F_{friction} + N + mg

OX:ma=FfrictionOX: ma = F_{friction}


Ffriction=μNF_{friction} = \mu NN=mgN = mg

ma=μmgma = \mu mg

a=μga = \mu g

μ=a/g\mu = a/g

Wherein:

S=v2v022a=v022aS = {v^2 -v_0^2 \over 2a} = {v_0^2 \over 2a}

From here:

a=v022S=250380=0.66m/s2a = {v_0^2 \over 2S} = {250 \over 380} = 0.66 m/s^2

As a result:

μ=0.66/10=0.066\mu = 0.66/10 = 0.066

Answer: 0.066


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS