Question #92205
the distance s along z axis varies with time as a s = 2t 3 +3z 2 +8. find the time t after which acceleration becomes zero
1
Expert's answer
2019-08-01T09:57:28-0400

The law of motion

s(t)=2t3+3t2+8s(t)=2t^3+3t^2+8

The acceleration

a(t)=d2s(t)dt2=12t+6a(t)=\frac{d^2s(t)}{dt^2}=12t+6

12t+6=012t+6=0

t=0.5st=-0.5\:\rm{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS