Question #92196
There is a uniform electrostatic field in a region. The potential at various points on a small sphere centred at P, in the region, is found to vary between the limits 589.0V to 589.8V. What is the potential at a point on the sphere whose radius vector makes an angle of 600 with the direction of the field ?
(1)589.5V(2)589.2V(3)589.4V(4)589.6V
1
Expert's answer
2019-08-01T09:54:08-0400

Potential gradient is equal to


v=589.8V589.0V=0.8V(1)v=589.8 V – 589.0 V = 0.8 V (1)

Potential gradient is given by formula:


v=Edcos60°(2)v=Ed \cos 60° (2)

Using (1) and (2) we got:


v=0.8V×0.5=0.4V(3)v=0.8 V×0.5 =0.4 V (3)

The potential at a point on the sphere is equal to


v=589.0+0.4V=589.4Vv=589.0 + 0.4 V= 589.4 V

Answer:

(3)589.4V


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS