Question #90672

A boat with a total mass of 500kg is traveling north on a lake. The motor of the provides a force of 400N in the northerly direction. The wind blows 30 degrees away from the northerly direction slightly towards east. it exerts a force of 300N on the boat. Find the acceleration of the boat including magnitude and direction. Assume friction between the boat and the water of the lake is negligible

Expert's answer

Total force is (F1=400, F2=300)


F=F12+F22+2F1F2cos⁡30=676.6 NF=\sqrt{F_1^2+F_2^2+2F_1F_2\cos30}=676.6 \, N

So the acceleration of the boat is a=F/m=1.35 m/s2.

The cosine of an angle between the acceleration and the force F1 is given by equation


cos⁡α=F1+F2cos⁡30F=0.975\cos\alpha=\frac{F_1+F_2\cos 30}{F}=0.975

which correspond to α≃13∘\alpha\simeq 13^\circ .

Answer. The acceleration of the boat is a=1.35 m/s2 at an angle about 13 degrees towards east.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS