Answer to Question #88245 in Mechanics | Relativity for Ali

Question #88245
If light travels for 7.2 minutes, how many meters does it travel?
1
Expert's answer
2019-04-19T10:28:54-0400

We can find the distance traveled by the light from the formula:


s=ct,s = ct,

here, ss is the distance traveled by the light during time tt, c=3108m/sc = 3 \cdot 10^8 m/s is the speed of light.

Then, we get:


s=ct=3108ms7.2min60s1min=1.31011m.s = ct = 3 \cdot 10^8 \dfrac{m}{s} \cdot 7.2 min \cdot \dfrac{60 s}{1 min} = 1.3 \cdot 10^{11} m.

Answer:

s=1.31011m.s = 1.3 \cdot 10^{11} m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog