Answer to Question #88213 in Mechanics | Relativity for Amoo Emmanuel
2019-04-17T05:33:38-04:00
Niagara Falls are 50n high. Calculate the potential energy of 0.1cubic meter of water at the top relative to the bottom. Density of water is 1000kgm^-3. g=10m/s^2
1
2019-04-18T09:57:44-0400
The potential energy
P E = m g h = ρ V g h PE=mgh=\rho V g h PE = m g h = ρ V g h
= 1000 k g / m 3 × 0.1 m 3 × 10 m / s 2 × 50 m = 50000 J =1000\:\rm{kg /m^3}\times 0.1\;\rm{m^3}\times 10\;\rm{m/s^2}\times 50\;\rm{m}=50 000 \:\rm{J} = 1000 kg/ m 3 × 0.1 m 3 × 10 m/ s 2 × 50 m = 50000 J = 50 k J =50\:\rm{kJ} = 50 kJ
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS !
Comments
Leave a comment