Answer to Question #88097 in Mechanics | Relativity for angela pang

Question #88097
Starting from rest,a sprinter reaches his top velocity in 3 seconds.He runs a distance of 24m in the 3 secinds.What is his acceleration?
1
Expert's answer
2019-04-17T11:12:08-0400

We can use the formula for distance assuming constant acceleration:


s=0.5at2s=0.5at^2

Thus,


a=2st2=2(24)32=5.3ms2a=\frac{2s}{t^2}=\frac{2(24)}{3^2}=5.3 \frac{m}{s^2}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog