We can find the velocity of sound in air from the formula:
vsound=TimeTotalDistance=t2s,here, s is the distance traveled by the sound to the cliff (since the sound reflects back from the cliff to the man, the total distance traveled by the sound is doubled), t is time.
Then, we get:
vsound=t2s=3s2⋅510m=340sm.Answer:
vsound=340sm.
Comments
Leave a comment