Answer to Question #87688 in Mechanics | Relativity for Nick

Question #87688
An astronaut leaves earth and travels at 0.92c. He spends 15 years exploring space. When he returns, how much time will have passed on earth ?
1
Expert's answer
2019-04-08T09:45:08-0400
t=t1(vc)2t'=\frac{t}{\sqrt{1-(\frac{v}{c})^2}}

t=1510.922=38yearst'=\frac{15}{\sqrt{1-0.92^2}}=38 years


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog