Question #84785

A 200N block rests on an inclined plane at 30° to the horizontal. A force parallel to and acting up the plane is applied to the body if coefficient is 0.20. Find the value of force

Expert's answer

There are three forces that act on the block: the force of gravity (or weight)

mgmg

directed downward and can be resolved into two perpendicular components (

F∣∣=mgsinαF_{||} = mgsin\alpha

and

F⊥=mgcosαF_{\perp} = mgcos\alpha

), the force of reaction

NN

directed perpendicular to the surface, the applied force

FpF_p

directed parallel and upward to the plane. Let’s draw a free-body diagram and write all forces that act on a block:

There are three forces that act on the block: the force of gravity (or weight)

mgmg

directed downward and can be resolved into two perpendicular components (

F∣∣=mgsinαF_{||} = mgsin\alpha

and

F⊥=mgcosαF_{\perp} = mgcos\alpha

), the force of reaction

NN

directed perpendicular to the surface, the applied force

FpF_p

directed parallel and upward to the plane. Let’s draw a free-body diagram and write all forces that act on a block:

Since the block is at rest the applied force is equal to the rolling force:

Fp−Fr=0,F_p - F_r = 0,Fp−mgsinα=0,F_p - mgsin\alpha = 0,Fp=mgsinα=Wsinα.F_p = mgsin\alpha = Wsin\alpha.

From this formula, we can find the applied force:

Fp=Wsinα=200N⋅sin30∘=100N.F_p = Wsin\alpha = 200 N \cdot sin30^\circ = 100 N.

Answer:

Fp=100NF_p = 100 N

.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS