Question #78565

A uniaxial steel bar is initially 200mm in length a square cross-section of 40mm X 40mm. The modulus of elasticity is 150Gpa and Poisson's ratio is 0.3, Determine the change in the dimensions of the bar when carrying a tensile load of 500KN

Expert's answer

Answer of question #78565 -Physics- Mechanics - Relativity

A uniaxial steel bar is initially 200mm in length, a square cross-section of 40mm X 40mm. The modulus of elasticity is 150Gpa and Poisson's ratio is 0.3. Determine the change in the dimensions of the bar when carrying a tensile load of 500KN

Input Data:

Length: L=2mL = 2m ;

Width: =0.04m= 0.04m ;

Modulus of elasticity (Young's): E=150∗109PaE = 150 * 10^{9}Pa ;

Poisson's ratio: μ=0.3\mu = 0.3 ;

Tensile load F=500∗103NF = 500 * 10^{3}N ;

Solution:

According to Hooke's law, the mechanical stress is:


σ=FS\sigma = \frac{F}{S}


where S is the cross-sectional area of a square the bar:


S=d2S = d^{2}


as is known, the increment of the length of the I bar ΔL\Delta L is proportional to the mechanical stress σ\sigma

ΔL=σk\Delta L = \frac{\sigma}{k}


the coefficient of proportionality kk, in turn, is


k=ELk = \frac{E}{L}


we obtain the length increment ΔL\Delta L

ΔL=FLEd2\Delta L = \frac{FL}{Ed^{2}}ΔL=500∗103∗2150∗109∗16∗10−4=4.2∗10−3m\Delta L = \frac{500 * 10^{3} * 2}{150 * 10^{9} * 16 * 10^{-4}} = 4.2 * 10^{-3}m


Poisson's ratio:


μ=−Δd∗Ld∗ΔL\mu = -\frac{\Delta d * L}{d * \Delta L}


hence we obtain a decrease in the thickness of the steel bar


Δd=−μ∗d∗ΔLL\Delta d = -\frac{\mu * d * \Delta L}{L}Δd=−0.3∗0.04∗0.00422=−2.52∗10−5m\Delta d = - \frac {0.3 * 0.04 * 0.0042}{2} = -2.52 * 10^{-5} m


**Answer:**


ΔL=4.2mm\Delta L = 4.2 mmΔd=−0.0252mm\Delta d = -0.0252 mm


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS