Question #77978

Two bodies A and B of masses mA = 1 kg and mB = 2 kg are initially at rest at the same height y0 = 80 cm above a horizontal plane. At t = 0 they are both released. A slides along a plane inclined by an angle θ = 45° while B falls vertically. Let tA and tB be the time required for A and B to reach the horizontal plane, vA and vB are the corresponding speed at tA and tB. Which of the following results is correct? (Assume g = 10 m/s2)
A: vA = 1/2 vB and tA = tB = 0.4 s
B: vA = 2 vB and tA = tB = 0.4 s
C: vA = vB = 4 m/s and tA = √2tB
D: vA = vB = 4 m/s and tA = 1/2tB = 0.8 s
E: vA = vB = 4 m/s and tA = 1/√2tB

Expert's answer

Question 77978

Two bodies A and B of masses mA = 1 kg and mB = 2 kg are initially at rest at the same height y0 = 80 cm above a horizontal plane. At t = 0 they are both released. A slides along a plane inclined by an angle θ = 45° while B falls vertically. Let tA and tB be the time required for A and B to reach the horizontal plane, vA and vB are the corresponding speed at tA and tB. Which of the following results is correct? (Assume g = 10 m/s2)

A: vA = 1/2 vB and tA = tB = 0.4 s

B: vA = 2 vB and tA = tB = 0.4 s

C: vA = vB = 4 m/s and tA = √2tB

D: vA = vB = 4 m/s and tA = 1/2tB = 0.8 s

E: vA = vB = 4 m/s and tA = 1/√2tB

Solution

For body A va=g×sin⁡α×tav_{a} = g \times \sin \alpha \times t_{a}, for body B vb=g×tbv_{b} = g \times t_{b}, so vavb=g×sin⁡α×tag×tb=sin⁡α×tatb\frac{v_{a}}{v_{b}} = \frac{g \times \sin \alpha \times t_{a}}{g \times t_{b}} = \frac{\sin \alpha \times t_{a}}{t_{b}}. The correct answer is C, because when va=vbv_{a} = v_{b}, sin⁡α×ta=tb\sin \alpha \times t_{a} = t_{b}, so ta=tbsin⁡α=tb22=2tbt_{a} = \frac{t_{b}}{\sin \alpha} = \frac{t_{b}}{\frac{\sqrt{2}}{2}} = \sqrt{2} t_{b}.

Answer

Result C is correct, all other are incorrect

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS