Question #73986

a man goes x to place y and return to place x on his motor bike. the distance between place x and y is 180 km and takes 4 hours 30 minutes to complete his journey, find his average speed and velocity in km/h

Expert's answer

Answer on Question #73986, Physics / Other

A man goes x to place y and return to place x on his motor bike. the distance between place x and y is 180 km and takes 4 hours 30 minutes to complete his journey, find his average speed and velocity in km/h

Solution:

The average speed during the course of a motion is often computed using the following formula:


Average Speed=Distance TraveledTime of Travel\text{Average Speed} = \frac{\text{Distance Traveled}}{\text{Time of Travel}}vav=d+dt=180+180 km4.5 hours=80 km/hv_{av} = \frac{d + d}{t} = \frac{180 + 180\ \text{km}}{4.5\ \text{hours}} = 80\ \text{km/h}


Average Velocity is displacement over total time. Velocity is a vector quantity, and average velocity can be defined as the displacement divided by the time.


Average Velocity=DisplacementTime of Travel\text{Average Velocity} = \frac{\text{Displacement}}{\text{Time of Travel}}


A displacement is a vector whose length is the shortest distance from the initial to the final position of a point.

In our case


displacement=0\text{displacement} = 0v⃗av=180−1804.5=0\vec{v}_{av} = \frac{180 - 180}{4.5} = 0


Answer: 80 km/h80\ \text{km/h} ; 0 km/h0\ \text{km/h} .

Answer provided by www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS