Question #73928

A body starts from rest and accelerates uniformly at a rate of 5m/s2. Calculate its velocity after 90mz

Expert's answer

There is an erratum in the question. (90mz)

If it means time t=90ms=0.09s, than

v=at=5〖ms〗^(-2)⋅0,09s=0,45ms.

If it means distance h=90m, than

v=√2ah=√(2⋅5〖ms〗^(-2)⋅90m)=30〖ms〗^(-1).
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS